- Niskonapięciowe systemy oświetlenia zewnętrznego mają solidne zalety, którym nie da się zaprzeczyć. Przede wszystkim oferują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ wykorzystują w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt, bardzo niskie napięcie.
- Dodatkową zaletą jest to, że systemy takie bardzo często przeznaczone są do samodzielnego montażu, więc każdy może samemu spróbować swoich sił i zainstalować oświetlenie w swoim ogrodzie.
Mają one natomiast również sporo wad:
-
Są nieporównywalnie droższe od instalacji tradycyjnej. Dodatkowo, w przypadku awarii któregokolwiek z elementów systemu, jesteśmy zmuszeni zakupić dokładnie taki sam, od tego samego producenta.
-
Bardzo mocno nas ograniczają - do wyboru mamy jedynie kilka / kilkanaście opraw proponowanych przez producenta w danej serii. Inne po prostu będą z takim systemem niekompatybilne. Oprócz tego, przy instalacji 12V nie mamy możliwości, aby w ogrodzie zamontować np. dodatkowe gniazda zasilające, lub podłączyć girlandę żarówkową czy lampki choinkowe.
-
Są stosunkowo awaryjne - systemy niskonapięciowe wymagają pewnych dodatkowych elementów, takich jak np. transformator. Jest on najczęstszym źródłem problemów w takich instalacjach. W dodatku czasami bardzo trudno go zastąpić innym, co powoduje, że usunięcie problemu staje się bardzo problematyczne. A jeśli już o awariach mowa, to jeśli z takim systemem coś się stanie po kilku latach, może się okazać że takiej serii oświetlenia już nie ma na rynku! A wtedy to dopiero będzie problem!
Podsumowując:
Instalacja 230V na dworze wydaje się być czymś niebezpiecznym, natomiast jeśli jest wykonana w poprawny sposób oraz użyte są odpowiednie zabezpieczenia, to nie jest w niczym gorsza czy mniej bezpieczna od instalacji niskonapięciowych. Ponadto, daje dużo więcej możliwości rozbudowy oraz dywersyfikacji opraw oświetleniowych, bo można do niej również podłączyć fragmenty instalacji 12V i stworzyć system hybrydowy! Albo gniazda zasilające :)
Nie warto się jej bać i ograniczać się do systemów niskonapięciowych - lepiej wykonanie prac zlecić profesjonaliście, który stworzy bezpieczny system tradycyjny! Wtedy możliwości jest dosłownie nieskończoność, a i ewentualny serwis lub modernizacja sprawią mniej problemów.